poniedziałek

Jak umyć płytki podłogowe?

Okres przedświąteczny (choć nie tylko on) sprzyja domowym porządkom. Sprzątamy, myjemy okna, odkurzamy, wykonujemy wiele innych czynności, aby nasz dom lśnił czystością. W tej poradzie podpowiem, jak (dokładnie) umyć płytki podłogowe.

Przygotowując się do pracy, wystawmy z pomieszczenia meble, które mogłyby nam przeszkadzać. A więc krzesła, stół powinny chwilowo znaleźć się w innym pomieszczeniu. Tak przygotowanie pomieszczenie dokładnie zamiatamy.

Do wiadra wlewamy sporo gorącej (nie wrzącej) wody. Płytki delikatnie polewamy preparatem, najlepiej żelem, zawierającym aktywny tlen. Nie musimy pokrywać ich powierzchni bardzo dokładnie. Wystarczy kilkanaście kropel na metr kwadratowy płytek.

Z wiadra wylewamy na płytki sporą ilość wody, którą rozprowadzamy po znacznej powierzchni pomieszczenia. Przygotowaną wcześniej ostrą szczotką zamontowaną na kiju szorujemy płytki, starając się aby woda wymieszała się dokładnie ze znajdującym się na płytkach żelem. Najlepiej, jeśli ta mieszanina stworzy na całej powierzchni płytek lekko pieniącą się powłokę. Po wykonaniu tego zadania idziemy na 5-minutowy odpoczynek, dając czas na to, aby preparat zaczął działać.

Po chwili wracamy do naszych mokrych płytek. Wspomnianą wcześniej szczotką szorujemy płytki przez dłuższą chwilę, szczególnie zwracając uwagę na fugi pomiędzy nimi.
Po umyciu płytek w całym pomieszczeniu wymieniamy wodę w wiadrze na czystą i jeszcze raz myjemy wszystkie płytki. Tym razem czystą wodą, za pomocą mopa.

Ostatnim krokiem jest... mycie płytek. Ponownie wymieniamy wodę w wiadrze, dodając do nowej dobry preparat konserwujący płytki. Takim roztworem myjemy całe pomieszczenie jeszcze raz. Efekt tak trudnej pracy? Po prostu doskonały!