poniedziałek

Pokrzywa. Herbata z pokrzywy.


Pokrzywa. Parząca roślina, rosnąca w wielu miejscach naszego kraju nie jest wyłącznie chwastem. To roślina, której właściwości zdrowotne znane są i cenione od lat. Dziś przepis na pyszną herbatę z pokrzywy.

Aby zaparzyć herbatę z pokrzywy najpierw należy uzyskać susz. Pokrzywy zbiera się rzecz jasna w rękawiczkach i suszy (w przewiewnym miejscu). W późniejszym etapie potrzebne będą tylko liście – łodygi należy wyrzucić. Suche liście ( jeśli są suche, to już nie parzą) delikatnie się gniecie i kruszy. Susz na herbatę jest gotowy. Oczywiście warto przygotować go więcej i wsypać – chociażby do suchego słoika.

Jak parzyć herbatę z pokrzywy?

Susz (czubata łyżka na filiżankę napoju) parzymy pod przykryciem przez 5 minut. Pić 2,3 razy dziennie, najlepiej między posiłkami.

 
Jak kupować taniej?


Każdy z nas szuka możliwości tanich zakupów. Szukamy niedrogich sklepów, wyszukujemy tanie produkty. W zalewie sklepów i sporej ilości produktów jest to jednak znacznie utrudnione. Zachęcam do szukania najtańszych produktów dzięki porównywarce Skąpiec. Dzięki niej można szybko wyszukać interesujący nas produkt, znaleźć miejsce, w którym jest on sprzedawany wyjątkowo tanio, w dodatku można zapoznać się z opiniami na jego temat. Aby wejść do porównywarki, wystarczy kliknąć w baner u góry bloga. Zachęcam do poszukiwań niedrogich produktów.
W jakim celu?

Pokrzywa ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie. Obniża poziom cukru we krwi, ciśnienie, działa bakteriobójczo, wzmacniająco. Można stosować w bólach stawowych, mięśniowych, przeciw biegunce. Zawiera wiele soli mineralnych, wapń, witaminy C,K i B2.

Warto spróbować herbaty z pokrzywy. Jest pyszna, jest zdrowa, a przede wszystkim tania (przy odrobinie starań – darmowa. Polecam !